Kuidas hoida oma parimaid töötajaid?

Töötaja lahkumine toob ettevõttele tavaliselt kaasa hulga muresid: uue inimese leidmine, tema koolitamine ja panustamine sisseelamisaega. Veelgi raskem on olukord, kui lahkuda on otsustanud üks ettevõte parimaid töötajaid. Sel juhul võib ettevõte töökultuur ja tulemused tunduvalt halveneda. Seetõttu on oluline osata oma parimaid töötajaid hoida.

Ajakirjas Forbes ilmunud juhtimisalastes nõuannetes tuuakse välja, et ettevõte juhina tuleks olla oma töötajatele treeneriks. Töötajad soovivad oma töös autonoomiat, meisterlikkust ja eesmärki isegi rohkem kui palka või soodustusi. See tähendab, et töötaja suurimaks sooviks on teha oma tööd iseseisvalt, olla oma töös hea ja tunda, et tehtav on oluline.

Ettevõte juht peaks koostöös töötajatega panema paika nende arengusoovid ja kuidas neid soove täita. Seejärel tuleks leida viisid uute oskuste õppimiseks ja õppeprotsessi toetamiseks. Uute oskuste õppimine ja iseseisvuse saavutamine töös on kasulik nii organisatsioonile kui ka töötajale ning enam ei pea muretsema, et talendid lahkuvad ettevõttest uusi väljakutseid otsima.

Töötajate motiveerimisel ja hoidmisel on ülioluline osa suhtlusel. Selleks et töötaja annaks endast 100% peab ta olema teadlik ettevõte eesmärkidest ja tundma end ettevõte arenguga seotult. Bob Chapman (suurettevõte Barry-Wehmiller tegevjuht) ja Andre Lavoie (talendijuhtimise ettevõte ClearCompany tegevdirektor) tõid Forbesile antud intervjuudes välja, et motiveeritud töötajad teavad ettevõte eesmärke ning oma rolli nende eesmärkide saavutamisel. Selleks on vajalik töötajatega rääkida. Kui Bob Chapman külastab mõnda oma kontserni kuuluvat ettevõtet, siis võtab ta alati aega grupi kohtumisteks.

Kuna Eestis jääb tööjõudu arvuliselt aina vähemaks on järjest olulisem töötajate jaoks meeldiva töökeskkonna loomine. Vastupidiselt levinud arvamusele, et palk on ainuke motiveeriv faktor, on paljude töötajate jaoks hoopis olulisem võimalus areneda ja tunda rahulolu oma tööst.  


Virve Kass

 

Kasutatud artiklid

1.     Andersen, E. 2015. How To Keep Your Best Employees? Forbes, 20.08.2015. [http://www.forbes.com/sites/erikaandersen/2015/08/20/how-to-keep-your-best-employees/]

2.     Pozin, I. 2013. Why Your Employees Are Leaving You, And How To Stop Them? Forbes. [http://www.forbes.com/sites/ilyapozin/2013/12/04/why-your-employees-are-leaving-you-and-how-to-stop-them/]

3. Schawbel, D. 2015. Bob Chapman: Why You Should Treat Your Employees As Family? [http://www.forbes.com/sites/danschawbel/2015/10/06/bob-chapman-why-you-should-treat-your-employees-as-family/] 

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: